Answer:
P(F/C) = 0.75
P(C^F) = 0.09
P(C^F) = P(F^C)
Step-by-step explanation:
P(C^F) = 9% = 0.09
P(C^F) = P(F^C)
P(F/C) = P(F^C)/P(C)
= 0.09/0.12 = 0.75
(184-94)/5=18
This means that she fills up 18 liters every minute. Thus she will be done in->
184(original amount)+(2 minutes (time passed during first data point)*18(rate of water)=184+36=220
To find the total time taken we divide 220 by 18 which is 220/18=12 2/9
Step-by-step explanation:
a.) To model this scenario
Let the height of ball = y
The height of 1st= 0.5y
2nd =0.5(0.5y)
3rd = 0.5*(0.5(0.5y))
Hence the height of nth bounce can be modeled as
Height of nth bounce =(0.5ⁿ-1)*y
The exponential equation is
hn= (0.5ⁿ-1)*y
b.) if the ball is dropped from 9ft above the ground
y= 9ft
On the 4th bounce
n=4
Substituting in the exponential equation we have
h4=(0.5^4-1)*9
h4=0.5³*9
h4= 0.125*9
h4= 1.125ft
On the 4th bounce, the ball will reach a height of 1.125ft
Answer:
the first and last one apply
Step-by-step explanation:
just did it on edu
Answer:
The rational function that is graphed is B