£18240
since the amount she earned falls within the range of the tax rate 40%, multiply her earnings by 0.4.
£45600*0.4= 18240
Answer:
the answer is below frum ed
Step-by-step explanation:
y= -6
Y= -4
Y= -3
Y= 0
Answer:
9
Step-by-step explanation:
Multiply the total number of tiles by the fraction of tiles that are blue
24 *3/8
24/8 *3
3*3
9
Answer:
A.) Acceleration = 4.6 m/s^2
B.) Average speed = 47 m/s
Step-by-step explanation:
A.) From the graph, at t = 10s,
Velocity V = 46 m/s
Acceleration a = (change in V)/ time t
a = (46 - 0)/10
a = 46/10 = 4.6 m/s^2
B.) If we estimate the speed at 5 seconds intervals, then we have
Average speed = (36 + 46 + 49 + 50 + 50 +50 + 50) ÷ 7
Average speed = 331/7 = 47.29 m/s
Average speed = 47 m/s