For this problem, I think there is no need for the details of 12 inches width and 4 inches length. This is because an equation is already given. It was clearly specified that A as a function of θ represents the area of the opening. Then, we are asked to find exactly that: the area of opening. Moreover, the value of θ was also given. Therefore, I am quite sure that the initial details given are for the purpose of red herring only.
So, all we have to do is substitute θ=45° to the function given.
A = 16 sin 45° ⋅ (cos 45° + 1)
The angle 45° is a special angle in trigonometry. So, it would be easy to remember trigonometric functions of this angle. Sine of 45° is equal to √2/2 while cosine of 45° is also √2/2.
A = 16(√2/2) ⋅ (√2/2 + 1)
A = 8+8√2
A = 19.31 square inches
We have to find the" ratio of the area of sector ABC to the area of sector DBE".
Now,
the general formula for the area of sector is
Area of sector= 1/2 r²θ
where r is the radius and θ is the central angle in radian.
180°= π rad
1° = π/180 rad
For sector ABC, area= 1/2 (2r)²(β°)
= 1/2 *4r²*(π/180 β)
= 2r²(π/180 β)
For sector DBE, area= 1/2 (r)²(3β°)
= 1/2 *r²*3(π/180 β)
= 3/2 r²(π/180 β)
Now ratio,
Area of sector ABC/Area of sector DBE =
= 4/3
5345.40 is what percent of 45300
5345.40=45300x
0.118=x --divide both sides by 45300
andrews net federal income tax rate is C) 11.8%
Answer:
a. A relative-frequency distribution is to a variable as a ___probability_______ distribution is to a random variable. b. A relative-frequency histogram is to a variable as a _____probability_____ histogram is to a random variable.
Step-by-step explanation:
Probability is a type of mathematics which deals with numerical descriptions of how likely an event would occur, or how likely it is that a the occurrence would be true. The probability of an event is usually between 0 and 1,
where 0 represent impossibility and 1 represents the chance of it occurring.
In order to construct this equation, we will use the variables:
V to represent mixture volume (40 ml)
C to represent mixture concentration (0.32)
v₁ to represent volume of first solution (40 / 4 = 10 ml)
c₁ to represent concentration of first solution (0.2)
v₂ to represent the volume of the second solution (40 * 3/4 = 30 ml)
c₂ to represent the concentration of the second solution
We know that the total amount of substance, product of the volume and concentration, in the final solution is equal to the individual amounts in the two given solutions. Thus:
VC = v₁c₁ + v₂c₂
40(0.32) = 10(0.2) + 30c