answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
2 years ago
10

What is the slope of a line perpendicular to the line whose equation is 2x+8y -64 Fully reduce your answer.

Mathematics
1 answer:
Lelechka [254]2 years ago
6 0

Answer: I am pretty sure it is y=-1/4x-8. Hope this helps!

Step-by-step explanation:subtract the 2x from both sides which gives you 8y=-2x-64. Then you want to divide both sides by 8 to get y=-1/4x-8

You might be interested in
Which set of ordered pairs represents a function?
alina1380 [7]

A function is a relation for which each value from the set the first components of the ordered pairs is associated with exactly one value from the set of second components of the ordered pair.

{(2, –2), (1, 5), (–2, 2), (1, –3), (8, –1)} - it's a function

{(3, –1), (7, 1), (–6, –1), (9, 1), (2, –1)} - it's a function

{(6, 8), (5, 2), (–2, –5), (1, –3), (–2, 9)} - it's a function

{(–3, 1), (6, 3), (–3, 2), (–3, –3), (1, –1)} - it's not a function

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Bailey likes the shape of her friend's pool, but she wants one that is half the volume. According to Cavalieri’s Principle, what
Cerrena [4.2K]

Answer: I need a picture off the pool and measurements.

Step-by-step explanation: I need this in order to figure out the problem and give you a helpful answer.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
You have a budget of $48. You want to buy fruit and granola bars. Fruit costs $4 per pound, and the granola bars are $1 each. Yo
zzz [600]

1)Define the variables you will use in your model.

Let

x------->total pounds of the fruit

y-------> the total number of granola bars

TC----> total cost

Tf------> total cost of the fruit

Tg----> total cost of the granola bars

2) Write an inequality representing the total cost of your purchase. (3 points)

a. Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of the fruit. Use the variable you identified in question 1

Tf=4*x

b. Each granola bar costs $1. Write an expression that shows the total cost of the granola bars. Use the variable you identified in question 1.

Tg=1*y--------> Tg=y

c. Combine the expressions from parts a and b to write an expression for the total cost. Then use this expression to write an inequality that compares the total cost with the amount you have to spend.

TC=Tf+Tg

TC=4*x+y

inequality-------> 4x+y \leq 48

3. Write the inequality that models the number of granola bars you need to buy.

You need at least 10 granola bars

so

y\geq 10

4. Describe in words what each of your inequalities means

inequality 1

4x+y \leq 48

the total cost of fruits plus the total cost of granola bars must be less than or equal to 48 dollars

inequality 2

y\geq 10

5. Graph your system of inequalities.

using a graph tool

see the attached figure

6. Identify one point on the graph that represents a viable solution to the problem, and then identify one point that does not represent a viable solution.

Let

A-------> one point on the graph that represents a viable solution

B-------> one point on the graph that does not represent a viable solution

A(4,20)

x=4-------> total pounds of the fruit

y=20------> the total number of granola bars

check point A

substitute the values of x and y in the inequality 1

4x+y \leq 48

4*4+20\leq 48\\ 36\leq 48-------> is ok

substitute the values of x and y in the inequality 2

y\geq 10

20\geq 10--------> is ok

the point A represents a viable solution, because satisfies both inequalities

B(10,30)

x=10-------> total pounds of the fruit

y=30------> the total number of granola bars

check point B

substitute the values of x and y in the inequality 1

4x+y \leq 48

4*10+30\leq 48\\ 70\leq 48-------> is not a viable solution

substitute the values of x and y in the inequality 2

y\geq 10

30\geq 10--------> is ok

the point B is not a viable solution because does not satisfy the inequality 1

3 0
1 year ago
As the number of phones produced increases, wil the working rate ever get to 100%? Explain.
evablogger [386]
No, just because the phones produced Increases it doesn’t mean that the work rate will get up to 100%. There can always be more workers.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Scarlet and Paula are on a vacation. They went to a store to buy some souvenirs for their friends back home. Scarlet bought thre
snow_lady [41]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

1. Choose a person.

2. Substitute the numbers into the correct values.

105 - 15 = ?/5 = 18

105 - 18 = ?/5 = 3.48

105 - 12 = ?/5 = 18.6

105 - 23 = ?/5 = 16.4

It is A because it is the only one in which the answer is equivalent to the cost.

Hope this helps:)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When baking a cake you have a choice of the following pans: a round cake that is 2 inches deep and has a 7-inch diameter, a 6 in
    14·1 answer
  • If an object is projected upward with an initial velocity of 129 ft per sec, its height h after t seconds is h = -16^2+123t. Fin
    5·2 answers
  • Jayce’s insurance company pays for 90% of the cost of an ambulance ride, after he pays a $250 deductible. The ambulance ride cos
    7·1 answer
  • A gardener wants to plant 122500 trees in his field in such a way that the number of trees in a row is equal to the number of ro
    15·1 answer
  • Marley bakes a rectangular cake that is 20 inches wide, 12 inches long and 6 inches high. She removes the cake from the pan to f
    11·1 answer
  • Jamie took 20 pieces of same-sized colored paper and put them in a hat. Four pieces were red, three pieces were blue, and the re
    12·1 answer
  • A piece of wire 24 ft long is cut into two pieces. One piece is used to form a square, and the remaining piece is used to form a
    15·1 answer
  • Let p denote the proportion of students at a particular university that use the fitness center on campus on a regular basis. For
    12·1 answer
  • Rob is making a scale model of the Solar System on the school field. He wants the distance from the Sun to Jupiter to be 8 metre
    10·1 answer
  • A factory worker can produce 28 toys in an eight hour day If there are 42 workers in total how many toys are produced every hour
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!