Answer:
I think the table is linear. The total amount after one year is 248 ants.
Step-by-step explanation:
Answer: 64 %
Step-by-step explanation:
Assume attendance last year to be equal to "x"
- An increase in percentage sees us add the percentage amount to 100.
- A decrease in percentage sees us subtract the percentage amount from 100.
Projected attendance = ((100+25)/100) * x = 1.25x
Actual attendance = ((100-20)/100) * x = 0.80x
Hence ratio of a actual to projected attendance = 0.80x/1.25x = 0.64
Convert into percentage = 0.64 * 100 = 64 %
Answer: The difference of 6 times a number m and 2
Step-by-step explanation:
The way to write this expression is:
The difference of 6 times a number m and 2.
Answer:
30 c + 100 m = 700
c+ m = 14
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to write a system of equations.
The product of the number of movies where the song was played (m) multiplied by the earnings per movie (30) plus the product of the number of commercials where the song was played (m) multiplied by the earnings per commercial, must be equal to $700.
30 c + 100 m = 700
The number of movies (m) plus the number of commercials (c) is equal to 14.
c+ m = 14
The system is:
30 c + 100 m = 700
c+ m = 14