Answer:
$1.00
Step-by-step explanation:
Total Budget = $35
Cake Spent = $18
Remaining Money = 35 - 18 = $17
Since, each balloon is worth $4, to find how many balloons he will get with remaining money ($17), we divide the the remaining money by price of each balloon:
17/4 = 4.25
We can't have fractional balloons, so Abit can get 4 balloons, MAXIMUM.
4 balloons cost = $4 per balloon * 4 = $16
So, from $17 if he spends $16 for balloons, he will have left:
$17 - $16 = $1.00
Answer:
The <em>z</em>-score for the group "25 to 34" is 0.37 and the <em>z</em>-score for the group "45 to 54" is 0.25.
Step-by-step explanation:
The data provided is as follows:
25 to 34 45 to 54
1329 2268
1906 1965
2426 1149
1826 1591
1239 1682
1514 1851
1937 1367
1454 2158
Compute the mean and standard deviation for the group "25 to 34" as follows:
![\bar x=\frac{1}{n}\sum x=\frac{1}{8}\times [1329+1906+...+1454]=\frac{13631}{8}=1703.875\\\\s=\sqrt{\frac{1}{n-1}\sum (x-\bar x)^{2}}=\sqrt{\frac{1}{8-1}\times 1086710.875}=394.01](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7Bn%7D%5Csum%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B8%7D%5Ctimes%20%5B1329%2B1906%2B...%2B1454%5D%3D%5Cfrac%7B13631%7D%7B8%7D%3D1703.875%5C%5C%5C%5Cs%3D%5Csqrt%7B%5Cfrac%7B1%7D%7Bn-1%7D%5Csum%20%28x-%5Cbar%20x%29%5E%7B2%7D%7D%3D%5Csqrt%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B8-1%7D%5Ctimes%201086710.875%7D%3D394.01)
Compute the <em>z</em>-score for the group "25 to 34" as follows:

Compute the mean and standard deviation for the group "45 to 54" as follows:
![\bar x=\frac{1}{n}\sum x=\frac{1}{8}\times [2268+1965+...+2158]=\frac{14031}{8}=1753.875\\\\s=\sqrt{\frac{1}{n-1}\sum (x-\bar x)^{2}}=\sqrt{\frac{1}{8-1}\times 1028888.875}=383.39](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7Bn%7D%5Csum%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B8%7D%5Ctimes%20%5B2268%2B1965%2B...%2B2158%5D%3D%5Cfrac%7B14031%7D%7B8%7D%3D1753.875%5C%5C%5C%5Cs%3D%5Csqrt%7B%5Cfrac%7B1%7D%7Bn-1%7D%5Csum%20%28x-%5Cbar%20x%29%5E%7B2%7D%7D%3D%5Csqrt%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B8-1%7D%5Ctimes%201028888.875%7D%3D383.39)
Compute the <em>z</em>-score for the group "45 to 54" as follows:

Thus, the <em>z</em>-score for the group "25 to 34" is 0.37 and the <em>z</em>-score for the group "45 to 54" is 0.25.
Answer:
Now if the high and low monthly average temperatures satisfy the inequality, then the , monthly averages are always within 22 degrees of 43°F.
Step-by-step explanation:
The inequality describes the range of monthly average temperatures T in degrees Fahrenheit at a certain location.
The inequality expression is given as:

now this expression could also be expressed as:

Now if the high and low monthly average temperatures satisfy the inequality, then the , monthly averages are always within 22 degrees of 43°F.
( As the difference is 22 degrees to the left and right)
Answer:
(3, 5.1)(0, 0)(5, 8.5)
Step-by-step explanation:
A proportional relationship occurs only with a linear relationship that goes through the origin.