Answer:
112
Step-by-step explanation:
The general form of all percentage questions is: the chunk= (some percentage) (of the whole), or c=p*w
We know that 18% of students are 8th grade and that is 126 students, so p = 0.18 and c=126 (126 students are 18% of the whole school)
126 = (0.18)w, divide both sides by 0.18
126/(0.18) = w = 700
9th graders are 16% of the school or 16% of 700 students
c = (0.16) 700 = 112 students
Answer:
We need to subtract both equations. 2x3+30x-130-2x3+3x+520
that gives
30x-130+3x + 520
33x+390
D is answer
Using the standards of conversions, we will find that 1 hg is equivalent to 10000 cg.
Therefore, to convert 420 hg to cg, all you have to do is cross multiplication as follows:
420 hg = (420 x 10000) / 1 = 4200000 cg
The correct choice is: 4200000
First find the time that the ball is level with the top of the building on its descent. You can do this by solving 280 = -16^2 + 48t + 280 for t. This gives t = 3 seconds .
Then when the ball reaches the ground the time t is obtained by solving 0 = -16t^2 + 48t + 280 This gives t = 5.94 seconds.
Answer in interval notation is (3, 5.94].