Answer:
1. U. None of these
2. Variable overhead price variance = $2,000 F
Variable overhead efficiency variance = $4,000 U
Explanation:
Please see attachment.
Answer:
Yes
Explanation:
Given:
- Coupon rate = 9%, because it pays the coupon semiannually, so
=> Coupon payment = 1000*9%/2 = 45
- Current market rate, YMT= 10%
So the current value of bond is:
C(1- (1+r)^(-n)/r + F/(
<=>45(1 - (1+0,1)^(-7/0.1)) + 1000(1+0,1)^7
<=> C = $951
So she will buy the bonds at the offered price 943.22 because it is smaller than $951
Answer:
C. The accept/reject decision depends on the firm's risk-adjustment policy. If Weatherall's policy is to increase the required return on a riskier-than-average project to 3% over rS, then it should reject the project.
Answer:
Learning curve
Explanation:
Reference is made to the time and cost with respect to the fact that the proposed system is about the same size as others. Learning curve theory teaches to identify cost and time in relation to specific jobs
The applicable formula is as follows:
PV = PMT [1-(1+IRR)^-n]/[IRR]
Where;
PV = Present value = -$200,000 (set as negative as it is a negative cash flow).
PMT = Annual depreciation values = $44,503
IRR = Internal rate of return
n = Period in years = 10 years
Using excel formulas (shown in the attached image);
IRR = 18%