Answer:
Regency Bank
A = $98577.46
king Bank
A = $81832.68
Explanation:
Given Data:
principle amount =$ 5000
rate of interest = 15%
n =12 {compounded months}
t = 20 year
for Regency Bank
investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{12}]^{12\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B12%7D%5D%5E%7B12%5Ctimes%2020%7D)
A = $98577.46
for King Bank
Investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
Here n = 1
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{1}]^{1\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B1%7D%5D%5E%7B1%5Ctimes%2020%7D)
A = $81832.68
Answer:
$3,402
Explanation:
We are to calculate the future value of the annuity
The formula for calculating future value = A x (B / r)
B = [(1 + r)^n] - 1
R = interest rate
N = number of years
(1.10)² - 1 = 0.21
$1,620 x( 0.21 / 0.1) = $3,402
Answer:
Answer is D. Informational.
Refer below.
Explanation:
Estelle is trying to create an advertising message that communicates the tangible features of her company's laptop computers, telling consumers about the relative advantages of her products as compared to other offerings in the market. Estelle is trying to create an informational appeal.
Answer:
$17,867
Explanation:
The computation of the overhead cost assigned to Product V8 is shown below:
<u> (a) (b) (a × b) c (a × b × c) </u>
<u>Overhead Activity Overhead Driver ABC V8 V8 </u>
<u> driver amount quantity Rate Driver Overhead
</u>
Maching
Costs Machine
Hours $11,700 10000 1.17 3100 3627
Order
filling No of orders $17,800 1000 17.8 800 14240
Total V8 overhead cost assigned is
= $3,627 + $14,240
= $17,867
Answer:
A. Bad Debt expenses is increased
Explanation:
The answer above won't occur because under the allowance method, if a customer's receivables is flagged as uncollectible, it is usually written off by deducting the amount from the total receivables. This entry to write off a bad debt will only have effects on the statement of financial position. The entries will be:
Debit: Allowance for doubtful debts account
Credit: Total receivables
No loss will be reported in the income statement because we have previously made a provision for it in bad debts.