Answer:
The answers are:
<u>January 10</u>
Cash $816,000
Common stock $510,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $306,000
<u>January 15</u>
Equipment $80,000
Common stock $50,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $30,000
<u>February 1</u>
Organizational expenses $3,000
Common stock $25,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $500
Explanation:
Contributed capital in excess of par value is the amount of money (or other assets) over the par value of stock (in this case $5 per common stock) that the company received form shareholders in exchange for stock.
Bentley will likely use the firm's <u>CRM databases</u> to identify these customers.
<u>Explanation</u>:
CRM databases collect information about the customers. It can be used to identify the best customers. The database stores the annual sales report.
CRM is a customer relationship management that manages the interaction between company and customers.
CRM database holds all the data related to the customers like their name, email address, age, Skype address and occupation details.
In the above scenario, Bentley can use CRM database to filter twenty valuable building contractor customers and invite them for golf outing and party.
Answer:
a. I only
Explanation:
The Federal Reserve System or FED is the central bank of the United States that was created on december 23, 1913. Prior to the bank panic in 1907, congress men were motivated for renew demands for banking and to do a currency reform.
The Great Depression that last from 1929 to 1939 and the loan crisis of the 1980´s were events that took place after the FED creation, then they could not contribute to its foundation.
Answer:
Q' = 213.80
Explanation:
P(d): production rate per day = 200
Ic: Installation cost = 120
D: Demand = 8000
D(d): demand rate per day = 32
Uc: Unit cost (holding) = 50
Applying into Production order quantity model formula

Answer:
$154,900
Explanation:
The computation of the total cost of operating the assembly department as follows:
= Direct expenses of assembly department + allocated amount
= $123,400 + $52,500 × 69,000 ÷ (69,000 + 46,000)
= $123,400 + $52,500 × 69,000 ÷ 115,000
= $123,400 + $31,500
= $154,900