Answer:
Change in Nominal income = 5%
Change in real income = 2.9 %
Explanation:
<em>Real income </em><em>is the amount of basket of goods and services that can be actually purchased . It is the nominal income adjusted for inflation.</em>
<em>Real income = (CPi in base base year/ CPI current year) × Nominal income </em>
Real income for Sabrina
= (100/102) × 105,000
= 102,941.1765
<em>Change in real income</em> = (102,941.1765 -100,000)/100,000
= 2.9 %
<em>Change in Nominal income</em> = (105,000-100,000)/100,000
= 5%
Answer:
Obvious answer could be clip art since it’s a small part of something bigger. It could also be shapes but if she wants it to actually look like fruit then she’d use clip art. (Four years of digital design)
Explanation:
Answer:
$78.0 million
Explanation:
Cost of repurchase = Number of shares*Share price/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1 - 0.01)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/0.99
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.25
Cost of repurchase = $
77,950,740
Cost of repurchase = $78.0 million
Answer:
d. the natural environment.
Explanation:
There are two business environment
The first one is microenvironment and the other one is the macro environment
The microenvironment refers to that environment that covers the business functions with respect to the general public, customers, competitors, employees, etc
While the macro environment refers to that environment that affects the business functions or its workings
It can be in various ways like
1. Political & legal
3. Social
4. Technological
5. Demographic
6. Economical