answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
omeli [17]
1 year ago
10

Aiden is replacing the tile in a rectangular kitchen. The length of the kitchen is nine feet shorter than three times its width,

w. The perimeter of the kitchen is six times the width. If tiles cost $1.69 a square foot, what is the total costs to tile the kitchen?
Mathematics
2 answers:
julia-pushkina [17]1 year ago
7 0

Answer:

Total Cost of tile =  $273.28

Step-by-step explanation:

From the given information:

Let the width be = x

Then, the length of the rectangular kitchen is L = 3x - 9

The perimeter is = 6x

Suppose the cost of the tile = $1.69 a square foot.

Then the total costs to tile the kitchen is calculated as follows:

The Perimeter of the rectangle =  2(L + b)

The Perimeter of the rectangle =  2(3x - 9 + x)

The Perimeter of the rectangle =  2(4x-9)

6x = 8x - 18

- 2x = - 18

x = 18/2

x = 9

Thus, the width = x = 9 ft

the length = 3x - 9 = 3(9) - 9

the length = 27 - 9

the length = 18 ft

Area = L × W

Area = (18 × 9)ft  

Area =   162 sq. ft.

Cost of a Tile = $1.69 per sq. ft.

Thus;

Total Cost of tile = $1.69 × 162

Total Cost of tile =  $273.28

soldi70 [24.7K]1 year ago
5 0

Answer:

$273.78

Step-by-step explanation:

the other guy is wrong my dude

You might be interested in
54.6g of sugar is needed to make 7 cakes. How much sugar is needed for 12 cakes?<br> |
Elena L [17]

Answer:

153.8 grams of sugar is needed

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
One winter day, the outside temperature, y, was never below −1°. The inside of a car was always warmer than the temperature outs
mr Goodwill [35]

Answer:

It's C

Step-by-step explanation:

Your graph should be this one, with both lines solid because, the X line, or red, has to be at least -1 or higher, and the Y line, or the blue, has to be +4 or higher

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
According to a 2011 report by the United States Department of Labor, civilian Americans spend 2.75 hours per day watching televi
marusya05 [52]

Answer:

Step-by-step explanation:

Confidence interval is written in the form, sample mean ± margin of error

The sample mean is an estimator for the population mean. The confidence level is used to express how confident we are that the population mean is within the calculated confidence interval. The lower limit of the given confidence interval is 2.619 hours/day while the upper limit of the confidence interval is 3.401 hours/day

Therefore, the INVALID interpretations of the 95% confidence interval are

A. About 95% of all Cal Poly students spend between 2.619 and 3.401 hours/day watching TV.

B. There is a 95% chance that, on average, Cal Poly students spend between 2.619 and 3.401 hours/day watching TV.

D. In the long run, 95% of the sample means will be between 2.619 and 3.401 hours.

E. None of the above.

3 0
1 year ago
The time, in minutes, it took each of 11 students to complete a puzzle was recorded and is shown in the following list
bija089 [108]

Answer:

30, 31, 32, 35, and 38

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
To make a profit, a clothing store sells jeans at 115% the amount they paid for them. How much did the store pay for the jeans s
Svetllana [295]

Answer:

The store paid 6.67 times the profit made on the jeans

Step-by-step explanation:

Let the amount the clothing store pay for Jean be X

Let the amount the clothing store sells Jean be Y = X ×1.15

The profit (P) made is the difference between amount the clothing store sells Jean and the amount paid for Jean = Y - X = 1.15X - X

Profit (P)  = 0.15X

X =  P/0.15 = 6.67P

Therefore, the store paid 6.67 times the profit made on the jeans

8 0
1 year ago
Other questions:
  • A kennel has 8 adult dogs and 14 puppies. What is the ratio of adult dogs to puppies? Use a multiplicative comparison to explain
    6·1 answer
  • Successive discounts of 20% and 10% are taken on an item priced at $16. Describe how to find the sale price of the item and give
    6·2 answers
  • for every 5 coins carmen gets, she gives 2 to her brother Frankie. If carmen has 9 coins, how many does frankie have?
    15·1 answer
  • Consider the graph of the linear function h(x) = –x + 5. Which could you change to move the graph down 3 units?
    5·2 answers
  • A 3-d printer was purchased for $20,000 and had a value of $12,000 after 2 years of use. assuming that the value is decreasing e
    7·1 answer
  • Harvey the wonder hamster can run 3 1/6 km in 1/4 hour. Harvey runs at a constant rate. Find his average speed in kilometers per
    15·2 answers
  • Suppose the average price for new cars in 2012 has a mean of $30,100 and a standard deviation of $5,600. Based on this informati
    5·1 answer
  • Your company has just taken out a 1-year installment loan for $72,500 at a nominal rate of 20.0% but with equal end-of-month pay
    14·1 answer
  • Lake Okeechobee's water level was at sea level in April. In May, the lake's level rose 4 inches and in June it rose 2 more inche
    5·1 answer
  • Given triangle GHJ, the measure of angle G equals 110°, the measure of angle J equals 40°, and the measure of angle H equals 30°
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!