Answer:
The standard deviation of that data set is 3.8
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 55
95% of the data fall between 47.4 and 62.6. This means that 47.4 is 2 standard deviations below the mean and 62.6 is two standard deviations above the mean.
Using one of these points.
55 + 2sd = 62.6
2sd = 7.6
sd = 7.6/2
sd = 3.8
The standard deviation of that data set is 3.8
Let x be the expected number
Number arriving = 3•5 x
Unexpected number 2•5 x
2•5 x = 105
10x = 420
x = 42______Option D
Answer:
Step-by-step explanation:
Confidence interval is written in the form, sample mean ± margin of error
The sample mean is an estimator for the population mean. The confidence level is used to express how confident we are that the population mean is within the calculated confidence interval. The lower limit of the given confidence interval is 2.619 hours/day while the upper limit of the confidence interval is 3.401 hours/day
Therefore, the INVALID interpretations of the 95% confidence interval are
A. About 95% of all Cal Poly students spend between 2.619 and 3.401 hours/day watching TV.
B. There is a 95% chance that, on average, Cal Poly students spend between 2.619 and 3.401 hours/day watching TV.
D. In the long run, 95% of the sample means will be between 2.619 and 3.401 hours.
E. None of the above.
Answer: equations 1,3,4 and 5 stated has solutions.
Step-by-step explanation:
From the question, (x + 5) + 5 = (x + 5) + 5
The equations that represent the situation are:
1. x + 5 = (5 − x) − 5 :which has one solution
2. x + 5 = (x + 5) − 5 : many solutions
3. x + 5 = (x + 5) − 5: no solution
4. x + 5 = (5 − x) − 5 : many solutions
5. (x + 5) + 5 = (x + 5) + 5: many solutions
Equation 2 has no solution. While the other equations have one and more than one solutions.
<h3>Option C</h3><h3>The average rate of the reaction over the entire course of the reaction is:

</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Average rate is the ratio of concentration change to the time taken for the change

The concentration of the reactants changes 1.8 M to 0.6 M
here, the time interval given is 0 to 580 sec
Therefore,

Thus option C is correct