Answer: The molarity and molality of a solution is 1.06 M and 1.11 m respectively.
Explanation:
Molality of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per kg of the solvent.

where,
n = moles of solute =
= weight of solvent in g
10.00 g of potassium hydrogen carbonate in 100 g of solution
mass of solvent = mass of solution - mass of solute = (100.0-10.00) = 90.0 g

2. Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per Liter of the solution.

where,
n= moles of solute = 0.09985
= volume of solution in ml
Density of solution = 1036.5 g/L
Volume of solution =

We will assume that the only reactants are x and y and that the only product is xy.
Based on the law of mass conservation, mass is an isolated system that can neither be created nor destroyed.
Applying this concept to the chemical reaction, we will find that the total mass of the reactants must be equal to the total mass of the products,
therefore:
mass of x + mass of y = mass of xy
12.2 + mass of y = 78.9
mass of y = 78.9 - 12.2 = 66.7 grams
Answer:
Explanation:
attached here is the diagram representing the structure
Thank you for posting your question here at brainly. The <span>mole fraction of co if the h2 mole fraction is 0.22 and the o2 mole fraction is 0.58 is 0.20, below is the solution:
</span>
mole fraction CO + mole fraction H2 + mole fraction O2 = 1
mole fraction CO = 1 - ( 0.22 + 0.58)=0.20
Answer:
Hydrogen, H_2
Explanation:
mass of each gas is 10.0 g
number of mole = mass/ molar mass
number of moles is directly proportional to volume at constant temp and pressure
this implies that the volume is inversely proportional to molar mass. And Among all the gases in periodic table the molar mass of Hydrogen is the least.
molar mass of H2=2 g/mol
Since, H2 has minimum molar mass then for the same mass of the gases Hydrogen will have maximum volume.