Mass = ?
Density = 2.70 g/mL
Volume = 276 mL
Therefore:
D = m / V
2.70 = m / 276
m = 2.70 x 276
m = 745.2 g
The answer to this question is D! The ball and stick model! Hope this helps :)
Answer:
28.52 L
Explanation:
First, let's calculate the density of the ocean, which is the mass divided by the volume:
d = m/V
d = 35.06/1
d = 35.06 g/L
So, for a mass of 1.00 kg = 1000.00 g
d = m/V
35.06 = 1000.00/V
V = 1000.00/35.06
V = 28.52 L
How all the data are expressed with two significant figures, the volume must also be expressed with two.
When multiplying numbers, the term with the least significant digits gives how many significant digits will be in the answer. 2.995 has the least with 4 "sig figs", so the answer will have 4 significant digits as well:
2.995/0.16685 = <span>17.9502547198
</span> ↑↑ ↑<span>↑
4 sig figs
So the answer is 17.95.</span>