Step-by-step explanation:
1/2 - 1/6 = 3/6 - 1/6 = 2/6
Hope this helps!!!
Answer:
15 feet and 1 inch long
Step-by-step explanation:
add up the feet: 4+6+3= 13 feet
add up the inches: 5+9+11 = 25 inches
25/12= 2 feet 1 inch
13 feet + 2 feet + 1 inch= 15 feet 1 inch
Answer:
84%
Step-by-step explanation:
The probability of Thomas bumping into her at school is 80%, so the probability of not bumping into her is 100% - 80% = 20%.
If he doesn't bump into her (20% chance), he will call her, and the probability of asking her in this case is 60%, so the final probability of asking her in this case is:

If he bumps into her (80% chance), the probability of asking her is 90%, so the final probability of asking her in this case is:

To find the probability of Thomas inviting Madeline to the party, we just have to sum the probabilities we found above:


Answer:
The probability of a selection of 50 pages will contain no errors is 0.368
The probability that the selection of the random pages will contain at least two errors is 0.2644
Step-by-step explanation:
From the information given:
Let q represent the no of typographical errors.
Suppose that there are exactly 10 such errors randomly located on a textbook of 500 pages. Let
be the random variable that follows a Poisson distribution, then mean 
and the mean that the random selection of 50 pages will contain no error is 
∴

Pr(q =0) = 0.368
The probability of a selection of 50 pages will contain no errors is 0.368
The probability that 50 randomly page contains at least 2 errors is computed as follows:
P(X ≥ 2) = 1 - P( X < 2)
P(X ≥ 2) = 1 - [ P(X = 0) + P (X =1 )] since it is less than 2
![P(X \geq 2) = 1 - [ \dfrac{e^{-1} 1^0}{0!} +\dfrac{e^{-1} 1^1}{1!} ]](https://tex.z-dn.net/?f=P%28X%20%5Cgeq%202%29%20%3D%201%20-%20%5B%20%5Cdfrac%7Be%5E%7B-1%7D%201%5E0%7D%7B0%21%7D%20%2B%5Cdfrac%7Be%5E%7B-1%7D%201%5E1%7D%7B1%21%7D%20%5D)
![P(X \geq 2) = 1 - [0.3678 +0.3678]](https://tex.z-dn.net/?f=P%28X%20%5Cgeq%202%29%20%3D%201%20-%20%5B0.3678%20%2B0.3678%5D)

P(X ≥ 2) = 0.2644
The probability that the selection of the random pages will contain at least two errors is 0.2644
Bill has 12 cards. I figured this out by making a table and drawing an equation: