Answer:
(a) 5,200 Units
(b) 4,160 Units
; 1,040 Units
Explanation:
Super:
Weighted Contribution Margin Per Unit:
= Contribution margin per unit × Sales Mix
= $33 × 80%
= $26.4
Supreme:
Weighted Contribution Margin Per Unit:
= Contribution margin per unit × Sales Mix
= $37 × 20%
= $7.4
Therefore,
Total Weighted Contribution Margin Per Unit = $26.4 + $7.4
= $33.8
a. Total Units to Break Even:
= Fixed Cost ÷ Total Weighted Contribution Margin Per Unit
= $175,760 ÷ $33.8
= 5,200 Units
b. Hence,
Units of Product Super = 5,200 Units × 80%
= 4,160 Units
Units of Product Supreme = 5,200 Units × 20%
= 1,040 Units
Answer:
The bond is worth $2,968 today
Explanation:
In order to know "how much is the bond worth today", we need to calculate the present value (PV) of the bond.
Google bond will pay $4,500 ten years from now, it means the future value (FV) is $4,500
Tenor is 10 years
Discounting rate is 4.25% pa
PV = FV/((1+ rate)^ tenor)= $4,500/(1+4.25%)^10 = $2,968
Answer:
Without cafeteria plan Karen taxable income is 2250 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $2135.
Without cafeteria plan Katie taxable income is 2075 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $1960.
Explanation:
A married women Karen earns = $2250
Katie single women earn = $2075
Employee contribution to health care = $115
If the Karen decline to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 (wages).
If the Karen accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 - $115 (contribution) = $2135
If Katie declined to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 (wages).
If Katie accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 - $115 (contribution) = $1960
Answer:
Vertical accountability refers to the ability of
a. individuals and groups to hold state institutions accountable
Explanation:
When discussing accountability in governance, there are different types which include vertical accountability and horizontal accountability.
Vertical accountability refers to the ability of individuals and groups to hold state institutions accountable and horizontal accountability refers to the ability of the legislature to hold the executive accountable.
Answer:
What was the net cash flow from operating activity? $959
Explanation:
Net Income 911
Addition to cash
Depreciation 47
958
Operation activities
Account Payable 15 Increase
Account receivables -28 Increase
Inventory 14 Decrease
Cash flow from
operating activities 959