Answer:
$650,000
Explanation:
The total cost of a company may be grouped into fixed and variable cost. The fixed cost remains constant at a given range of activity levels while the variable cost increases proportionately as the level of activities.
The total variable cost is the product of the unit variable cost and the number of units produced.
Hence, total cost in 2011
= $500,000 + $150,000
= $650,000
Answer and Explanation:
Data provided in the question
defect rate i.e.
= 1.50%
the sample size = n = 200
Now

= 0.008595057
Now the 3 sigma control limits is
UCL_p =
+ 35p
= 0.015 + 3 (0.008595057
)
= 0.04078517
LCL_p =
- 35p
= 0.015 - 3 (0.008595057
)
= 0
hence, the 3 sigma control limits are UCL 0.04078517 and LCL 0 respectively
Answer:
$10,400 Favorable
Explanation:
The computation of labor efficiency variance for June is shown below:-
For computing the labor efficiency variance for June first we need to find out the standard hours
Standard hours = 0.5 hours per unit × 3,100 units
= 1,550 hours
Now, we will put it into formula
Labor efficiency variance = (Standard hours - Actual hours) × Standard rate
= (1,550 - 510) × $10
= $10,400 Favorable
Therefore for computing the labor efficiency variance for June we simply applied the above formula.
Answer:
Variables names cannot include a percent sign (%).
Explanation:
Answer:
Gene's Gloves was given the right to dump 5,000 gallons of harmful chemicals. It will need to spend $10,000 ($1 per gallon x 10,000 gallons) to substitute harmful chemicals for harmless chemicals in order to keep working.
Wally's Wallet was also given the right to dump 5,000 gallons of harmful chemicals. It will need $60,000 ($3 per gallon x 20,000 gallons) to treat those chemicals and turn them harmless in order to keep working.
If Gene can sell its right to dump 5,000 gallons to Wally, for a price higher than $5,000 but lower than $15,000, both companies would win:
Gene would spend $15,000 in harmless chemicals but it would have between $5,001 and $14,999 in revenue from the selling of "pollution rights".
Wally will spend $45,000 in treating harmful chemicals but it will have to pay Gene between $5,001 and $14,999 for buying their "pollution rights".