Answer:
pretax income is $152080
Explanation:
given data
fixed costs = $74300
variable costs = 34%
sales = $343000
to find out
pretax income
solution
we know that pretax income formula is
pretax income = sales - variable costs - fixed costs
put all these value
pretax income = 343000 - 34% of 343000 - 74300
pretax income = 343000 - 116620 - 74300
pretax income = 152080
so pretax income is $152080
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following image.
Explanation
Please consider the data provided by the exercise. If you have any question please write me back. All the exercises are solved in a single sheet with the formulas indications.
Answer:
Answer is D. Informational.
Refer below.
Explanation:
Estelle is trying to create an advertising message that communicates the tangible features of her company's laptop computers, telling consumers about the relative advantages of her products as compared to other offerings in the market. Estelle is trying to create an informational appeal.
Answer:
a it could be sea but I'm pretty sure it's a but I don't take business so you might not want to trust me
Answer:
Innovators, Early Adopters, Early Majority, Late Majority, Late Mass
Explanation:
The adoption (diffusion) of innovation follows an S curve, with regards to time. It has following ranked consumer categories
- Innovators : Innovators, technologists, who have created & developed the product
- Early Adopters : Who are the visionaries of the product market expansion
- Early Majority : The pragmatists, who collect & distribute the product, give its critique
- Late Majority : The conservatives, who join the product market based on proper speculative analysis
- Late Mass : The most inactive, late market joiners, who joined late because they are sceptics (were sceptical).