At regular price the 10 candy bars would cost $5.90 (0.59×10=5.90). At the sale price the 10 candy bars cost $4.95 (0.99×5 = 4.95). So you would save $0.95 (as 5.90-4.95 =0.95).
Answer:
48.45327
Step-by-step explanation:
12.8 x 3.785 = 48.454327
In order to know the answer, we are going to solve this using proportion.
Given that 4 is the larger wood and 3 is the smaller wood, the cost of the smaller wood is 216 now we are going to find how much is for the larger wood.
Let us represent it this way:
4:3 = x : 216 Let x be the cost of the larger wood.
Just cross multiply and divide
4 x 216 divided by 3 and we get 288. Therefore, the cost is $288. Hope this answer helps.
The probability that a randomly selected apple is non-organic is <u>option D)</u> 0.19
<u>Step-by-step explanation</u>:
<u>From the table shown</u>:
- The probability of total apples = 0.7
- The probability of apples that are non-organic = 0.14
P(apple to be non-organic)= P(apples that are non-organic) / P(total apples)
⇒ 0.14 / 0.7
⇒ 0.2
⇒ Approximately 0.19 ≈ 0.2