Answer:
Lowest selling price= $28
Explanation:
Giving the following information:
Direct materials $8
Direct labor $9
Variable manufacturing overhead= $7
A special order has been received by Landor for a sale of 25,000 fans to an overseas customer.
The only selling costs that would be incurred on this order would be $4 per fan for shipping.
Because it is a special offer, and there is unused capacity, we will not take into account the fixed costs.
<u>The minimum selling price is the one that equals the unitary variable cost. It is not a price sustainable long term.</u>
<u />
Unitary variable cost= 8 + 9 + 7 + 4= $28
Lowest selling price= $28