Answer:
C. 22
Step-by-step explanation:
Inverse Alternate Interior Angles Theorem sttes that if two lines a and b are cut by transversal f so that the alternate interior angles are congruent, then a║b.
To prove that lines a and b are parallel, equate the measures of angles 96° and (6x-36)°:

Answer: Answer is 3
BC 6
------ = ------
XY 3
Step-by-step explanation:
The statements below can be used to prove that the triangles are similar.
On a coordinate plane, right triangles A B C and X Y Z are shown. Y Z is 3 units long and B C is 6 units long.
A B Over X Y = 4 Over 2
?
A C Over X Z = 52 Over 13
△ABC ~ △XYZ by the SSS similarity theorem.
Which mathematical statement is missing?
1. Y Z Over B C = 6 Over 3
2. ∠B ≅ ∠Y
3. B C Over Y Z = 6 Over 3
4. ∠B ≅ ∠Z
Graph B represents the function g(x)=x^3-2 Graph C represents the function h(x)=2x^3
<span>If Dingane has $8.00, and thirty percent of that money is from five cent coins, then 8 x 0.3 = $2.40 of Dingane's money is made of five cent coins. In this case the number of five cent coins is the number of cents divided by five: 240/5 = 48. Therefore, Dingane has forty-eight five-cent coins.</span>
Answer:
The probability that all three have type B+ blood is 0.001728
Step-by-step explanation:
For each person, there are only two possible outcomes. Either they have type B+ blood, or they do not. The probability of a person having type B+ blood is independent of any other person. So we use the binomial probability distribution to solve this question.
Binomial probability distribution
The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

In which
is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

And p is the probability of X happening.
The probability that a person in the United States has type B+ blood is 12%.
This means that 
Three unrelated people in the United States are selected at random.
This means that 
Find the probability that all three have type B+ blood.
This is P(X = 3).


The probability that all three have type B+ blood is 0.001728