The answer is B
To visualize this, think of the first line as saying "As x approaches negative infinity, f(x) (or just y) approaches __". As the graph goes left, it goes up: so, as x approaches negative infinity, f(x) approaches infinity. As the graph goes right, it goes down: so, as x approaches infinity, f(x) approaches negative infinity.
<span>Find out how much is 46% of 350 and add this number to 350 to get the number of products we sold.
46 % of 350 = 350 * 46/100
(46% is converted intro a fraction)
= 161.
The number of products we sold = 350 + 161
= 511</span>
Answer:
0.7743
Step-by-step explanation:
Mean of age = u = 26 years
Standard Deviation =
= 4 years
We need to find the probability that the person getting married is in his or her twenties. This means the age of the person should be between 20 and 30. So, we are to find P( 20 < x < 30), where represents the distribution of age.
Since the data is normally distributed we can use the z distribution to solve this problem. The formula to calculate the z score is:

20 converted to z score will be:

30 converted to z score will be:

So, now we have to find the probability that the z value lies between -1.5 and 1.
P( 20 < x < 30) = P( -1.5 < z < 1)
P( -1.5 < z < 1 ) = P(z < 1) - P(z<-1.5)
From the z-table:
P(z < 1) = 0.8413
P(z < -1.5) =0.067
So,
P( -1.5 < z < 1 ) = 0.8413 - 0.067 = 0.7743
Thus,
P( 20 < x < 30) = 0.7743
So, we can conclude that the probability that a person getting married for the first time is in his or her twenties is 0.7743
Answer:
________{0.50 if x < 3
________{1.00 if 3 ≤ x < 6
f(x) = ____{1.50 if 6 ≤ x < 9
________{2.00 if 9 ≤ x < 12
Step-by-step explanation:
Given the information above :
Less than Employees = $0.5 increase per hour
Atleast 3 but less than 6 years employees = $1.00 increase per hour
Atleast 6 but less than 9 years employees = $1.50 increase per hour
Atleast 9 but less than 12 years employees = $2.00 increase per hour
The information above can be written as a piecewise function :
________{0.50 if x < 3
________{1.00 if 3 ≤ x < 6
f(x) = ____{1.50 if 6 ≤ x < 9
________{2.00 if 9 ≤ x < 12
The constraints is represented in the piecewise function above with x being the number of years since employee has been in service.
Answer:
because this organic process need more time to produce food.
Step-by-step explanation:
since in the organic farming or agriculture, there is not use of hormones or pesticides, the plants and animals grow slowly, if they have more nutrients than the normal food, they spend more time, that is the reason why they are expensive, not just because the hour-human - work is bigger, also because the time to return the incomes are longer.
Hope this info is useful.