1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
Net lease type will be the most likely sign by Cheapo manufacturing.
<u>Explanation:</u>
Single net leases, which are frequently alluded to as a Net or N rent, are not as regular in the rental world. In a rent this way, the proprietor moves a negligible measure of hazard to the occupant, who covers the property charges. This implies some other cost, for example, protection, support and fixes, and utilities—are the proprietor's obligation. The landowner is likewise liable for any support and additionally fixes that must be finished over the span of the rent inside the property.
Occupants under a solitary net rent wind up paying marginally lower lease than with a standard rent as a result of the additional expense of property charges. In any case, a higher rental installment doesn't reduce the landowner's obligation regarding staying up with the latest.
Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450
Answer:
market capitalization = current stock price x total stocks outstanding.
Since we are not given neither the total number of shares outstanding or current stock price, we can use another question as an example.
In the other question, the total number of outstanding shares was 3,225,987 and the current stock price is $20.76. So the current market cap = 3,225,987 x $20.76 = $66,971,490
If the stock price increases by 10% (to $22.836), then Chester's market cap = 3,225,987 x $22.836 = $73,668,639 or $73.7 million.
You can follow the example to determine the market cap in your question.
Answer:
A) The current supply will shift to the left
Explanation:
The supply curve shifts to the left when the total quantity supplied decreases, which results in a price increase at any given quantity.
If everyone expects that the football team will have a great season, the quantity demanded for tickets will increase, which will increase their price. But the suppliers will also hold to their tickets until a day or two before the games to increase expectations and fans' anxieties. That way the price will increase even more, and they will make a higher profit.