answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GenaCL600 [577]
2 years ago
14

Ms. Hamby gave a quiz. Two students' work and the answer key are shown. Ms. Hamby accepts equivalent answers in any form. Part A

Based on Ms. Hamby's answer key, how many questions did Student A answer correctly? Explain your response.
Mathematics
1 answer:
Zina [86]2 years ago
4 0

Answer:

attach a picture

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Sharon pays $98.75 for twenty-five 14-ounce boxes of Yummy flakes cereal. How much does on box of cereal cost
Viefleur [7K]

Answer:

$3.95

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
George is comparing the sizes of two different phones. The screen of phone A has a width of 5.3 cm. The width of the screen on p
Leokris [45]
To answer this question, you need to makes the unit of the smartphone screen same. In this case, phone A is using decimal and phone B is using a fraction. You can use which was easier.
Let's try to use decimal. Then you need to convert phone B fraction width into decimal width. The calculation would be: 5cm + 1/3cm= 5 cm + 0.333cm= 5.333cm
From here it clear that phone B has a wider screen than phone A.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Calculate the value of x to one decimal place. inches
kakasveta [241]

Use the law of cosines: c^2=a^2+b^2-2ab\cos C

We have:

c=x\\a=3in\\b=7in\\C=54^o

substitute:

\cos54^o\approx0.5878\\\\c^2=3^2+7^2-2\cdot3\cdot7\cdot0.5878\\\\c^2=9+49-24.6876\\\\c^2=33.3129\to c=\sqrt{33.3129}\\\\c\approx5.8

5 0
2 years ago
Jeremy is making a trail mix containing raisins and peanuts. Raisins cost $1.50 per pound. Peanuts cost $2.50 per pound. Jeremy
Kobotan [32]
<span>The answer is c. 1.5r + 2.5(5 – r) = 10.50. Let r be the number of raisins and p be the number of peanuts. Raisins cost $1.50 per pound: 1.5r. Peanuts cost $2.50 per pound: 2.5p. Jeremy spends $10.50: 1.50r + 2.50p = 10.50. Jeremy makes 5 pounds of trail mix: r + p = 5. So, we have the system of two equations: 1.5r + 2.5p = 10.50 and r + p = 5. Use the second equation to express p: p = 5 - r. Now, substitute p in the first equation: 1.5r + 2.5(5 - r) = 10.50. Therefore, the correct choice is c. 1.5r + 2.5(5 – r) = 10.50.</span>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of 9.8 and 573.54
Setler79 [48]
583.34 Youre Welcome!
4 0
2 years ago
Other questions:
  • The nakagin capsule tower has 140 modules and is 14 stories high if the modules were divided evenly among the number of stories
    9·1 answer
  • An enclosed gas exerts a pressure P on the walls of a container. This pressure is directly proportional to the temperature T of
    15·2 answers
  • The sum of three consecutive integers is -369
    9·2 answers
  • Help with maths question please
    11·1 answer
  • Which equation can you use to solve in the figure shown?
    12·1 answer
  • What is the completely factored form of 12xy-9x-8y+6
    14·2 answers
  • Simon has a certain length of fencing to enclose a rectangular area. The function A models the rectangle's area (in square meter
    11·2 answers
  • An oil exploration company currently has two active proj- ects, one in Asia and the other in Europe. Let A be the event that the
    12·1 answer
  • A movie theater sells popcorn in bags of different sizes. The table shows the volume of popcorn and the price of the bag.
    8·1 answer
  • Chin was shown the graph of a line that contained point (1, 7). He wrote f(x) = 4x + 3 to correctly represent the line. Which of
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!