Answer: $1.89
Explanation: As, we know that :-

where,
net income for common shareholders = net income - preferred dividend
= $20 - $3 = $17
= 9 shares
so putting the values into equation we get :-

= $1.89
Answer: a. The manufacturers had engaged in a per se violation of antitrust laws.
Explanation: The Sherman and Clayton Acts would apply to US companies. The group of manufacturers of LCD screens were not specified as US companies. But by virtue of the fact of colluding with Korean makers they would have per se been violating the the Monopoly Regulation and Fair Trade Act (MRFTA) of Korea.
Answer:
Matching concept
Explanation:
Matching concept states that revenue and cost should be matched with each other in the period they relate.
Question lacks some precise information about the cash flow. However it would be inferred IBM has a positive future investment value.
Answer:
<u>IBM</u>
Explanation:
Remember, the answer depends on the discounted cash flow results irrespective of which offer has lower cost.
Since IBM offers the computers for a single payment of $55,000 due at the end of four years. The Hub could reach a decision if the present value of money calculated by means of discounted cash flow is higher than the current cost of the investment, the Hub could then purchase the computers from IBM.
Answer:
-$16.78%
Explanation:
Given that
Proceeds from selling the shares = $4,301
Beginning price = $12.92
The computation of capital gains yield is shown below:-
End price per share
= $4,301 ÷ 400
= $10.7525 per share
Capital gains yield = (End price - Beginning price) ÷ Beginning price
= ($10.7525 - $12.92) ÷ $12.92
= -$2.1675 ÷ $12.92
= -$16.78%