Answer: bob will take a while
Step-by-step explanation:
m<TSU=85°
please see the attached picture for full solution
hope it helps..
Good luck on your assignment...
Answer: u= ( 4342.08, 5145.92).
Step-by-step explanation: the population mean is estimated using the sample by the formulae assuming a 95% confidence level
u = x' + Zα/2 * (√σ/n) or x' - Zα/2 * (√σ/n)
u = estimated population mean
x' = sample mean = 4744
n = sample size =8
σ = sample standard deviation. = 580
α = level of significance = 1- confidence level = 1-0.95= 0.05
Zα/2 = z score from the normal distribution table for a 2 tailed test = 1.96
First boundary value for interval
u = 4744 + 1.96 ( 580/√8)
u = 4744 + 1.96 * (205.0609)
u = 4744 + 401.92
u = 5145.92
Second boundary value for interval
u = 4744 - 1.96 ( 580/√8)
u = 4744 - 1.96 * (205.0609)
u = 4744 - 401.92
u = 4342.08
Thus the confidence interval for population mean is
u= ( 4342.08, 5145.92).
Answer:
1) He should have found the average of the number of rock songs by averaging 4 and 6 to get 5.
2) He did not multiply the numerator and denominator by the correct number to equal 1,500.
5) He should have multiplied the numerator and denominator by 75, not 30, because 20 x 75 = 1,500.
Step-by-step explanation:
Aaa^3bxa^2b^3abx^4
=aaa^3a^2abb^3bxx^4
=a^(1+1+3+2+1)b^(1+3+1)x^(1+4)
=a^8^b^5x^5