Answer:
<h2>
The right option is twelve-fifths</h2>
Step-by-step explanation:
Given a right angle triangle ABC as shown in the diagram. If ∠BCA = 90°, the hypotenuse AB = 26, AC = 10 and BC = 24.
Using the SOH, CAH, TOA trigonometry identity, SInce we are to find tanA, we will use TOA. According to TOA;
Tan (A) = opp/adj
Taken BC as opposite side since it is facing angle A directly and AC as the adjacent;
tan(A) = BC/AC
tan(A) = 24/10
tan(A) = 12/5
The right option is therefore twelve-fifths
We have that
using a graph tool--------------> graph the <span> cosecant function
</span>see the attached figure
the answer is the option B
Answer:
We need the grid to figure this out
Answer:
t = 0.53 hr
Step-by-step explanation:
We write expressions for the distances walked by these two people, sum them up and set the sum equal to 4 miles:
(3.5 mph)(t) + (4mph)(t) = 4 mi
Combining these terms:
(7.5 mph)(t) = 4 mi
4 mi
Solving for t: t = ---------------- = 0.53 hr
7.5 mph