Answer: 125
Step-by-step explanation:
Given that:
The principal = 15000
Rate = 10%
Years = 1 year = 12 month
Interest I = PRT/100
I = (15000 × 10 × 1)/100
I = 1500
The amount of interest expense that would they record in May will be
Interest = I/ 12 = 1500/12 = 125
Let x=red, then blue=2x
x+2x=6
3x=6
x=2
2 red and 4 blue. the odds of drawing a blue is then 4/6, or 2/3, or approximately 66.7%
We are given with the polynomial above and is asked to evaluate the end behavior of the function. The end behavior of a polynomial function is the behavior of the graph<span> of f ( x ) as x approaches positive infinity or negative infinity. As x approaches negative infinity, the function goes to negative infinity while when x</span> approaches positive infinity, the function goes to <span>positive</span> infinity
Answer:
Number of random samples = 962598
Step-by-step explanation:
A random sample represents the responses for a certain survey of a part of the population.
A sample size is the part of the population being surveyed.
For a population
the number of different random samples that can be chosen for a sample size
can be calculated as =
This can be calculated as :
Given:
Population size = 43
Sample size = 5
Number of random samples = 
⇒
⇒
⇒
[Canceling out the common terms]
⇒
(Answer)
We are asked to solve for the lateral surface area of the cylinder such that the formula that we can used is Lateral Surface Area = 2pi*r*h where "r" represents the radius of the cylinder and "h" represents the height of the cylinder. In this problem, we are given with the following values:
r = 4 inches
h = inches
Solving for the lateral surface area, we have it:
L.S.A = 2 *pi * r* h
L.S.A = 2*pi*4*6
L.S.A = 48pi units squared
The answer is 48pi unit2.