Answer:
\epsilon = 0.028*0.3 = 0.0084
Explanation:
\frac{P_1}{\rho} + \frac{v_1^2}{2g} +z_1 +h_p - h_l =\frac{P_2}{\rho} + \frac{v_2^2}{2g} +z_2
where P_1 = P_2 = 0
V1 AND V2 =0
Z1 =0
h_P = \frac{w_p}{\rho Q}
=\frac{40}{9.8*10^3*0.2} = 20.4 m
20.4 - (f [\frac{l}{d}] +kl) \frac{v_1^2}{2g} = 10
we know thaTV =\frac{Q}{A}
V = \frac{0.2}{\pi \frac{0.3^2}{4}} =2.82 m/sec
20.4 - (f \frac{60}{0.3} +14.5) \frac{2.82^2}{2*9.81} = 10
f = 0.0560
Re =\frac{\rho v D}{\mu}
Re =\frac{10^2*2.82*0.3}{1.12*10^{-3}} =7.53*10^5
fro Re = 7.53*10^5 and f = 0.0560
\frac{\epsilon}{D] = 0.028
\epsilon = 0.028*0.3 = 0.0084
Answer:
Answer for the question:
Let Deterministic Quicksort be the non-randomized Quicksort which takes the first element as a pivot, using the partition routine that we covered in class on the quicksort slides. Consider another almost-best case for quicksort, in which the pivot always splits the arrays 1/3: 2/3, i.e., one third is on the left, and two thirds are on the right, for all recursive calls of Deterministic Quicksort. (a) Give the runtime recurrence for this almost-best case. (b) Use the recursion tree to argue why the runtime recurrence solves to Theta (n log n). You do not need to do big-Oh induction. (c) Give a sequence of 4 distinct numbers and a sequence of 13 distinct numbers that cause this almost-best case behavior. (Assume that for 4 numbers the array is split into 1 element on the left side, the pivot, and two elements on the right side. Similarly, for 13 numbers it is split with 4 elements on the left, the pivot, and 8 elements on the right side.)
is given in the attachment.
Explanation:
Answer:
Explanation:
Please check the below file for the attached file
Answer:
a) civil engineering.
Explanation:
Civil engineering is a professional engineering program that deals with the construction, design, and maintenance of all the natural and man-made environments including dams, buildings, railways, and roads.
Civil engineering is the branch of engineering that is the practice not restricted because civil engineer is not restricted to academic profession but practice in designing and construction can make someone a professional civil engineer.
Hence, the correct answer is "a)."
Answer: The electric field decreases because of the insertion of the Teflon.
Explanation:
If the charge on the capacitor is held fixed, the electric field as a consequence of this charge distribution (directed from the positive charged plate to the negative charged one remains unchanged.
However, as the Teflon is a dielectric material, even though doesn't allow the free movement of the electrons as an answer to an applied electric field, it allows that the electrons be displaced from the equilibrium position, leaving a local negative-charged zone close to the posiitive plate of the capacitor, and an equal but opposite charged layer close to the negative plate.
In this way, a internal electric field is created, that opposes to the external one due to the capacitor, which overall effect is diminishing the total electric field, reducing the voltage between the plates, and increasing the capacitance proportionally to the dielectric constant of the Teflon.