Answer:
x= 11.33 years
Step-by-step explanation:
Y1= −19.76x + 227
Y2= = –92.57x + 1052
Y1 = Y2
–19.76x + 227 = –92.57x + 1052
Collect like terms and Simplify
-19.76x + 92.57x = 1052 - 227
72.81x = 825
Divide both sides by 72.81
x= 825 / 72.81
=11.33 years
Therefore,
x= 11.33 years
Answer:
1. V = D/t => D=Vt. as V = 16mph
D = 16t
2. Prya has been riding for t+½ hours
3. Prya has gone 12(t+½) miles
4. When Prya and Han meet
16t = 12t +6
4t = 6
t = 3/2 hours
Answer:
The 88% confidence interval for the population proportion of full-time employees who favor plan A is (0.208, 0.344).
Step-by-step explanation:
<em>The question is incomplete: it lacks the sample data.</em>
<em>We will work with a sample size n=105 and a count of X=29 that prefer adopting the plan A.</em>
We have to calculate a 88% confidence interval for the proportion.
The sample proportion is p=0.276.

The standard error of the proportion is:

The critical z-value for a 88% confidence interval is z=1.555.
The margin of error (MOE) can be calculated as:

Then, the lower and upper bounds of the confidence interval are:

The 88% confidence interval for the population proportion is (0.208, 0.344).
Answer:

Step-by-step explanation:
The number of ways or combinations in which we can choose x elements from a group of n is calculated as:

So, the probability that none of the damaged houses are insured can be calculated as:

Because there are 120 ways to select 3 houses from the block of 10 houses and there are kC3 ways to select 3 houses from a group of k houses that are not insured.
The probability that none of the damaged houses are insured is 1/120, so:

kC3 is equal to 1, only if k is equal to 3. It means that there are 3 houses that are not insured.
Then, the probability that one of the damaged houses is insured can be calculated as:

Because we select 2 houses from the 3 that are not insured and select 1 house from the 7 that are insured.
Finally, the probability that at most one of the damaged houses is insured is equal to the sum of the probability that one of the damaged houses is insured and the probability that none of the damaged houses is insured. It is equal to:

If you are using edgenuity click all of them and you’ll be counted correct. I am not trolling you just have to trust me