Answer:
It depends on the cost of grapes.
Step-by-step explanation:
Half of 12 is 6, so if each pack of grapes cost 6 or less, she can buy a pack of green and red grapes.
Answer:
The average rate of change of f(x) = 3.14 inches⁻¹
The change in f(x) = 49.32 in
Step-by-step explanation:
The surface area of the spherical sculpture = x and its diameter f(x) = πx.
The average rate of change of f(x) as x changes is df(x)/dx = π = 3.14
Now the change in diameter Δf(x) = df(x) = (df(x)/dx)dx = πdx
dx = Δx = 28.3 in² - 12.6 in² = 15.7 in²
df(x) = π × 15.7 = 49.32 in
Answer:
Reasonable estimation for constant of variation is 0.25 kWh per day.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
- The graph represents the function where electricity usage.
- Electricity usage in kilowatts per hour of a clock radio varies directly with the number of days.
- The x-axis shows the number of days and usage in kilo-watt per hour is showed on the y-axis.
- Some coordinates of the graph are: (0,0), (2,0.5) and (6,1.5)
Formula for constant of variation:

Putting the values from the coordinates (2,0.5) and (6,1.5), we get:

Hence, reasonable estimation for constant of variation is 0.25 kWh per day.
Answer:
The sample size is not appropriate.
The population isn’t given to be approximately normal. And for the following question, "A convenience sample of forty people is taken from a population. Which of the following is a reason why you can not make a statistical inference on the population?" The answer is The wrong sampling method was used.