Answer:
Answer is C
Step-by-step explanation:
Please mark brainliest if I helped!
Answer: B.) $1,383.53
Step-by-step explanation:
Given: The total number bricks required to make the wall= 830
The speed of crew= 300 bricks/hour
Total hours they take to make the wall= 
The cost of labour =$4,000 per eight-hour
⇒The cost of labour for 1 hour = 
Now, the cost of wall= 
Hence, B is the right answer, the cost of the new wall= $1383.53
To answer this question, an assumption must be made, that Eva spends 8 hours a day working. If this is the case, then Eva will complete jobs w, x, and v on day one, for a total of six hours. Since the next job (y) requires 4 hours, she will spend two hours working that day, leaving 2 more hours to go on that job. The next day she will spend 2 hours finishing job y, completing it, and finish the longest job z (hours) that day. This means she had 4 jobs on day one, and 2 jobs on day 2 for and average of 3 jobs per day.
This answer assumes an 8 hour work day, and that Eva can start a job she cannot finish that day.
Total number of students = 18 + 7 = 25
Average height of the 25 students = 105 - 5 = 100 cm
Sum of height of all students = 100 x 25 = 2500cm
Answer: 2500cm