Ok so the ratio is ... 5/12 (every 5 months out of 12 in on year, the main dish is on the cover)
All you have to do is multiply the top # and bottom # in the fraction by 5.
5*5 = 25
5*12 = 60
In 5 years, there are 60 months. During that time, a main dish will be on the cover 25 times.
Answer:
$1582
Step-by-step explanation:
cost of each kg 904/8=113
cost of 14 kg 113x14=1582
the cost of 14 kg of butter is $1582
Answer:
k=1/9
Step-by-step explanation:
6k is the slope , and you actual slope(m) is given, hence,make em equal to each other:
6k = 2/3
k = 2/3(6) [Divide both sides by 6]
k = 1 /9 [Simplify]
Hope this helps!
Mark brainliest if you think I helped!
Would really appreciate!
Answer:
Probability (N more than 2) = 0.3773
Step-by-step explanation:
Given:
Average number of crashes (N) = 2.2
Find:
Probability (N more than 2)
Computation:
Probability (N more than 2) = [1-P(N=0)-P(N=1)-P(N=2)]
Probability (N more than 2) = [1 - e⁻²°² - 2.2e⁻²°² - (2.2²e⁻²°²)/2]
Probability (N more than 2) = 0.3773
Answer: 25 grapefruits
Step-by-step explanation:
They buy grapefruit at a price of 5 per dollar. This means that the price per grapefruit is:
= 1 / 5
= $0.20 per grapefruit.
They then sell at a price of 5 per $3. The selling price per grapefruit is:
= 3 / 5
= $0.60
The profit per grapefruit is:
= 0.60 - 0.20
= $0.40
In order to make a profit of $10, they should sell:
= 10 / 0.4
= 25 grapefruits