Answer:
c. $57,556
Explanation:
Operating Cash flow = Net Income + Non cash Expenses + net Change in working capital
Operating Cash flow = 44,245 + 16,500 + (-12,500 + 9310)
Operating Cash flow = 57,555
$
Sales 361,820
Cost <u> (267,940) </u>
Gross Income 93,880
Depreciation <u> (16,500) </u>
Operating Income 77,380
Interest Expense <u>(9,310)</u>
Income before Tax 68,070
Tax 35% <u>(23,825)</u>
Net Income <u> 44,245 </u>
Answer:
-4.3; inelastic
Explanation:
Initial price = $6.45
Initial quantity demanded = 600
New price = $6.95
New quantity demanded = 400
Percentage change in Quantity demanded:
= (Change in quantity demanded ÷ Initial quantity demanded) × 100
= [(400 - 600) ÷ 600] × 100
= (-200 ÷ 600) × 100
= 0.3333 × 100
= -33.33%
Percentage change in price:
= (Change in price ÷ Initial price) × 100
= [($6.95 - $6.45) ÷ $6.45] × 100
= ($0.5 ÷ $6.45) × 100
= 0.0775 × 100
= 7.75%
Therefore, the price elasticity of demand is as follows:
= Percentage change in quantity demanded ÷ Percentage change in price
= -33.33 ÷ 7.75
= -4.3
Hence, the price elasticity of demand is inelastic.
Answer:
The answer is letter A.
Explanation:
The true statement is Annual data on the distribution of income will indicate that the degree of income inequality in the two cities is identical.
Answer:
A. = (15% X $2M) + (21% X $2M) = $720,000. Since there is no mechanism for mitigating double taxation, the branch profit will be taxed on the to tax rate of 15% and 21% which is $300,000 and $420,000.
B. The total tax for $2m branch profit if US corporations can remove foreign based profit from US taxation will be just the 15% x $2m = $300,000.
C.If they are allowed to take deductions for foreign income taxes, the total tax on the $2m branch profit will be (21% -15%) x $2m = $120,000.
Explanation:
D.1. If credit are allowed for foreign income tax paid, total tax will be ($2m - $300,000 been foreign tax paid) x 21% = $357,000
D.2.
If the charge foreign income taxes at 30% and US corporations can claim refundable credit for foreign income tax paid on foreign source income = ($2m - $300,000 been the foreign income tax paid) = $1 700,000 x 30% = $510,000
Answer:
visually provocative themes.
Explanation:
High self monitors are like chameleons that follow social cues on how to behave. They change the way they present themselves in different social setting to fit the occasion. For example if a highly self monitor person is at a party and is having a bad day, they will modify how they present themselves by expressing a happy front.
Because of this adaptability to social environments they go into careers like public relations, sales, diplomacy, and law.
They may buy a product based on how it looks even though it's performance is not that good. For example buying a fancy phone.
They are more attracted by the image of the product.