Answer:
rate set by first complex bank is = 5.07 %
Explanation:
given data
simple interest = 6.4 %
investment time = 10 year
solution
we consider here first total interest on the amount $100 paid as simple interest is for 10 year will be
interest = $100 × 6.4% × 10
interest = $64
so future value will be = $100 + $64 = $164
so now we consider rate of interest = r
so that now we apply here future value formula
future value = investment ×
...............1
$164 = $100 ×
1.64 = 
solve it we get
r = 0.05071
so rate set by first complex bank is = 5.07 %
Answer:
Bubba’s annual total revenue is c. $20,000
Explanation:
Revenue is the total amount that comes from sales, regardless of cost.
Bubba catches 4,000 pounds and sell them for $5 per pound, so the total amount (revenue) he receives from selling them is 4,000 * 5 = $20,000
Note: The information about the $3 cost is not necessary to calculate revenue
Answer: This is a lot to read , and I dont feel like reading it , plus im in 8th grade I dont understand this tbh :(
Explanation:
Answer:
$158,730
Explanation:
Mario incoporation started the year with a net fixed assets of $75,300
At the end of the year the net fixed assets was $96,700
The depreciation expense is $13,270
Therefore the company's net capital spending for the year can be calculated as follows
= $96,700+$75,300-$13,270
= $172,000 - $13,270
= $158,730
Hence the company's net capital spending for the year is $158,730
<span>Since we only bought one cheese, the amount of money needed to pay for it could be identifiable by the price of one cheese (no need to use variable). The groceries are the opposite since we do not posses any information regarding their prices, so we could replace it with a variable.
The expression could be written as:
11 + 5 + g and 5 + 11 +g
or
(11 + 5) + g and 11 + (5 + g)</span>