Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000
When SW International declared a dividend of $20,000,000, its market value increased from $8 billion to $8.5 billion. However, it lost a chance to reinvest $20,000,000 in the research and development of a new product which would have earned a profit of $200 million. Thus, this $200 million is referred to as SW International's-T<u>his is the Opportunity cost of the S.W international</u>
<u />
Explanation:
The term opportunity cost refer to the profit that is given up to achieve another thing.
Lets consider the example in this we can analyse the fact that SW international made an alternative choice of declaring the dividend rather than utilizing the money in R&D for a new project .Thus the amount $20,000,000 is forgone in order to achieve the $ 85 million market value.
<u>Thus the $200 million is referred to as the Opportunity Cost.</u>
<span>To find the compound interest of an investment you have to use this formula, A = P(1 + r/n)^nt, where A is the total amount you have after the investment period, P is the amount you invest or the amount you put in, r is the rate of the of the compound interest in this case 10%, n is the amount of time the interest will be compounded for example, 4 months a year(quarterly) or 6 months a year(semi annually), and t is the amount of time you invest in years.
So in this case you are going to substitute everything in the formula with their given value. So P = $700, r = 10%, n = 21 (because it is the number of months we invest for), and t = 2 years (because 21 months fit perfectly in 2 years, and t must always be in years). The resulting formula will be A = $700(1 + 0.1/21)^(21 x 2), which will give you an answer of $855 rounded to the nearest dollar.</span>
Answer:
The three main reasons that might make n-tire architectures used in online businesses are Their intuitive system structure for administrators, their layering organization of processes, and the ability to maintain data separated in two different pools.
Explanation:
Three main reasons make n-tire architecture could be used in an online business.
The first one is that its structure allows administrators to identify the problems of the webpage and focus on the matter instead of having to review all of the structure to find out what is going on.
The second reason is that its layering organization provides the best setup to reuse applications. Which in other words says that the structure itself can make it possible to apply this structure to different purposes.
The third one is that the data access and data storage pools are separated and can be reviewed as well as provide maintenance to them in different times, to keep some functionality available in the process to test it and review if it works properly instead of doing it all together and testing after the process is done.