Clare would need 80 of fish, (1/3 of 240 is 80.)
Ian would need 200g of butter (If you find the amount of each ingredient needed for a one person-pie, and multiply them by the amount of people you need to feed, you will get your answer.)
We know that 80g of butter is used for 6 people, so by dividing 80 by 6, we know that for a one person-pie, you would need 13.33g of butter. Multiply 13.33 by 15 to find out how many grams of butter he would need for a pie for 15 people.
Answer: 34.2%
Step-by-step explanation:
76% of undergrads in The College
45% of those are male (since 55% female)
.76 x .45 = 34.2% of all undergrads are males in The College
Answer:
1.4 × 10^-8
Step-by-step explanation:
The chip is 14 nanometers
14 * .000000001
.000000014
Move the decimal 8 places to the right, because we need 1 number in front of the decimal for scientific notation. The exponent will be -8 because we moved it 8 places to the right
1.4 × 10^-8
Answer:
70 times
you didn't attach a picture so i can't help with the other part
Step-by-step explanation:
sandbox 1 area = 5*5 = 25 square m
sandbox 2
25=w*(3w+1)=
3w^2+w-25=0
w=2.7248 (round to 2.72 m)
2.72*3=8.16+1 = 9.16
Longest side = 9.16 meters