Answer:
Your total income with perfect attendance would be $998.40
Step-by-step explanation:
First you need to figure out how much the 4% bonus is by multiplying 4% by $960.
But first you need to convert 4% to a decimal so it becomes 0.04
Then multiply it by $960 which would get you $38.40
So the 4% bonus is $38.40 but you need to know how much your total income is with the bonus.
So you need to add $38.40 and $960 which will get you $998.40
The total income with perfect attendance would be $998.40
I am not sure about this but here goes nothing: d=2.5t+2.2 is very familiar to y=mx+b y=d m=2.5 x=t b=2.2 to find a new quasion we substitute d and t into place wich equals 1=2.5(0)+b simplification and you get b=1 so your answer is d=2.5t+1
Answer:
The answer to your question is given below.
Step-by-step explanation:
To know the correct answer to the question, do the following:
√12 + √108
= 12^½ + 108^½
= 4^½ • 3^½ + 36^½ • 3^½
Factorise
3^½ (4^½ + 36^½)
Recall:
4^½ = √4 = 2
36^½ = √36 = 6
Therefore,
3^½ (4^½ + 36^½) = 3^½ (2 + 6)
= 3^½ • 8
Among the choices, the statement which describes a skewed histogram showing a distribution of the weights of students in a class is:
<span>"The nature of the skew can be verified by the position of the mean with respect to the mode."
The histogram is skewed to the right if the mean is less than the mode and the histogram is skewed to the left if the mean is more than the mode. </span><span />
A taco costs $5
This is because there was no difference in the cost except for $5. The only item added was one taco. Drinks cost $2 each.