Answer:
Greg’s capital gain on the apartment = $590,000
Explanation:
Purchase Cost = $100,000
Improvements = $300,000
Total Initial cost = Purchase Cost + Improvements
Total Initial cost = $100,000 + $300,000
Total Initial cost = $400,000
Depreciation for 20 Years = Depreciation per annum * 20
= $2,500 * 20
= $50,000
Net Book value after 20 Years = Initial cost - Depreciation for 20 Years
= $400,000 - $50,000
= $350,000
Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
When Net Sale = Sale Price - Commission
= $1,000,000 - $ 60,000
= $940,000
Hence, Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
Capital Gain = $940,000 - $350,000
Capital Gain = $590,000
Answer:
The correct answer is letter "C": an increase in the bargaining power of suppliers of a critical input.
Explanation:
Porter's Five (5) Forces is an analysis scheme created by Harvard School Professor Michael E. Porter (<em>born in 1947</em>). The ultimate goal of this analysis is to help managers set their expectations because profitability decreases as competition increases. Three of the five forces relate to industry (horizontal) participants - <em>the threat of substitutes established rivals, and new entrants</em>. The other two relate to the vertical participants - <em>the bargaining of suppliers and consumers</em>.
In the case, as airline fuel suppliers are consolidating, this would represent the bargaining of suppliers factor in Porter's theory. They could joint to decide quantities supplied or even prices.
Explanation:
A pitchbook is confidential document. It is basically a sales document, used by the sales force, which contains main features or attributes of the firm, the potential of the firm and the future aspects of the firm in detail.
So keeping the given question in mind, I would write to my supervisor as follows:
Subject: Assistance Required
Body:
Dear Sir,
By reviewing the whole document finally, which is to be presented to the client tomorrow, I found some mistakes in the results. I came to know that the results are incorrect and are surely needed to be corrected before the presentation.
I recommend you to delay the meeting for 3 hours by the scheduled time, as i need to check and correct the whole figures again and this would take time.
I am looking forwards for your advice.
Best Regards
Marshall Manufacturing has adopted an integrated marketing communication system
.
Option C
<u>
Explanation:
</u>
The main aim of an organisation is to have an effective communication channel to enhance their profit by adopting to an effective system.
For such effective system the organisation can make use of a model called Integrated marketing communication system this will organise and integrate all the promotional strategies of marketing and communicating to the end user.
This is a long process wherein the brand awareness will be created among the general customers at a low cost. This is also abbreviated as IMC which utilize numerous channels to communicate the campaign messages.
This campaign boost the efficiency of marketing activities that are used to convert strangers into prospects and prospects into customers.
Answer:
A. Take $1 million now.
Explanation:
A. If we take $1 million now the present value of the money is $1 million.
B. If we choose to take $1.2 million paid out over 3 years then present value will at 10% will be;
$300,000 + $300,000 / 1.2 + $300,000/ 1.44 + $300,000 / 1.728
$300,000 + $250,000 + $208,000+ $173,611 = $931,944
The present value of option B is less than present value of option A. We should select option A and take $1 million now.