<span>Fixed costs:Monthly web hosting feeMonthly Domain costsMonthly recurring fee for website creator (e.g. Wordpress, Weebly)Monthly energy costs
Variable Costs:Media creation (videomaking, photography, graphics etc.)Content creation if you use a content writerSEO analysis (if you outsource an analyst)<span>
</span></span>
Answer:
Accounting profit = $50
Economic profit = $10
Explanation:
Accounting profit = Revenue - Explicit cost
$60 - $10 = $50
Economic profit = Accounting profit - Opportunity cost
$50 - $40 = $10
I hope my answer helps you
Answer:
$458.12
Explanation:
Net present value is the present value of after tax cash flows from an investment less the amount invested.
NPV can be calculated using a financial calculator
Cash flow in year 0 = $-160,000
Cash flow each year from year 1 to 3 = $54,000
cash flow in year 4 = $54,000 + $11,000 = $65,000
I = 15
NPV = $458.12
To find the NPV using a financial calculator:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. after inputting all the cash flows, press the NPV button, input the value for I, press enter and the arrow facing a downward direction.
3. Press compute
Answer:
Parker Corporation
a) Closing Journal Entries:
General Journal
Description Debit Credit
12/31
Service fees revenue $92,500
Interest income 2,200
Retained earnings 42,700
Income Summary $137,400
To close credit items to the Income Summary.
Income Summary $64,700
Salaries expense $41,800
Advertising expense 4,300
Depreciation expense 8,700
Income tax expense 9,900
To close debit items to the Income Summary.
b. T-accounts:
Debit Credit
Service fees revenue
Adjusted balance $92,500
Income Summary $92,500
Balance $0
Interest income
Adjusted balance $2,200
Income Summary $2,200
Balance $0
Salaries expense
Adjusted balance $41,800
Income Summary $41,800
Balance $0
Advertising expense
Adjusted balance $4,300
Income Summary $4,300
Balance $0
Depreciation expense
Adjusted balance 8,700
Income Summary $8,700
Balance $0
Income tax expense
Adjusted balance 9,900
Income Summary $9,900
Balance $0
Retained earnings
Adjusted Balance 42,700
Income Summary $42,700
Balance $0
Explanation:
a) Data:
Parker Corporation
Adjusted Account Balances
Debit Credit
Service fees revenue $92,500
Interest income 2,200
Salaries expense $41,800
Advertising expense 4,300
Depreciation expense 8,700
Income tax expense 9,900
Retained earnings 42,700
Answer:
The correct answer is 1,25.
Explanation:
The Coefficient of variation (CV) is a measure of the relative dispersion of a set of data, which is obtained by dividing the standard deviation of the set by its arithmetic mean and is usually expressed in percentage terms.
In this case the standard deviation is divided over the expected return, and we have to:
30/24 = 1.25