Answer:
$20 million
Explanation:
Data provided in the question:
Book value of assets in 2005 = $1,200 million
Fair value of assets in 2005 = $955 million
Book value of assets in 2006 = $720 million
Fair value of assets in 2006 = $700 million
Now,
Impairment Loss = Fair value - Carrying value of Net assets
or
Impairment Loss
= Fair value of assets in 2006 - book value of assets in 2006
= $700 million - $720 million
= - $20 million [ Here, the negative sign means a loss]
Hence,
Impairment loss of $20 million
Answer:
<em><u>Any cost directly attributable to bring the asset into current location and condition necessary for it to be capable of operating it, in the manner intended by the management ( Para 15) 4.1.1. Clause b</u></em>
According to this the cost must be allocated to the purchase of land.
There are three scenarios.
1) if the land with a building is purchased with the intention of demolishing an old building and building a new building then selling it all the costs would be assigned to the purchase of land.
2) if the land is purchased with the building on it and that building is used for a short time and then demolished then the building demolish charges would be expense out.
3)if the land with a building is purchased with the intention of demolishing an old building and building a new building then using it then two different costs accounts of land and building would be used. We would not demolish the old building without the new building being made so the demolish would be added in the incremental costs of the new building.
The given question is of the third scenario therefore
Costs of Land = $ 181,000 + $ 15,600 + $ 1400 + 2600= $ 200,600
Incremental Cost of new building = $ 1600
Answer:
The increase in the monthly payment amount is $180
Explanation:
In order to calculate the increase in the monthly payment amount we would have to make the following calculation:
increase in the monthly payment amount=installment increase-installment
installment=(loan amount/1,000)*rate of interest
installment=($120,000/1,000)*4
installment=$480
installment increase=(loan amount/1,000)*rate of interest
installment increase=($120,000/1,000)*5.5
installment increase=$660
increase in the monthly payment amount=$660-$480
increase in the monthly payment amount=$180
The increase in the monthly payment amount is $180
Answer:
$126
Explanation:
We can calculate the amount Mira can pay for the synthetic material per unit (refrigerator) and meet its profitability goal by deducting the estimated profit and then all the cost from the selling price per unit.
Selling price per unit $260
Less
estimated return (260x30%) = ($78)
Labor costs ($32)
Overhead costs ($24)
Material $126
Amount Mira can pay for Synthetic material per unit is $126
Answer:
$47,500
Explanation:
The computation of the dollars amount received for the 5,000,000 yen is shown below:
= Expected yen receivable × forward rate
= 5,000,000 × $.0095
= $47,500
To find out the dollar amount we multiply the Expected yen receivable with the forward rate so that accurate value can come. And, we ignored the current spot rate and the turns out spot rate