Answer:
260,000
Step-by-step explanation:
The value decreases by 40,000 per year (500000-42000/2 years) the value will decrease by 240000 in six (4 years plus 2 years already passed) years. 6 x 40,000 =240000
So, the value should be 260,000 (500000-240000)
Or
year 1 500000-40000=460000
year 2 460000-40000=420000
year 3 420000-40000=380000
year 4 380000-40000=340000
year 5 340000-40000=300000
year 6 300000-40000=260000
Answer:
Ox>5
x is less than 5
means nothing more than 5 but anything less than 5
Answer:
Option a) circle 5 meters and 22 meters
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
A pair of diameter and the circumference is given. We have to find a correct approximations for the diameter and circumference.
a) circle 5 meters and 22 meters

b) 19 inches and 50 inches

c) 33 centimeters and 80 centimeters

Thus, no pair gives a reasonable approximation. Only the circle with diameter 5 and circumference 22 meters have closest approximation.
If restaurant rotates

every 15 minutes, then after one hour it will rotate

.
When restaurant makes full rotation

, the length will be

. But

<span>is only

from the full rotation, so the bird will pass

ft
</span><span>
</span><span>
Answer: B is a correct choice
</span>
Answer: $1800
The theater income will be the total of audience multiplied by the ticket cost. To answer this question, you need to determine the total audience count. Assuming all the seats are occupied then:
Total audience= row of seats x seats/ row = 20x18 people = 360 people
After that the income would be:
Income = audience x ticket cost
Income= 360 people x $5 / people= $1800