Answer:
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Explanation:
The standard enthalpy of formation (ΔH°f) is the energy involved in the formation of 1 mole of a substance from its elements in their most stable states. The chemical equation for the formation of SrCO₃(s) is the following.
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Answer:
The volume of the sample is 17.4L
Explanation:
The reaction that occurs requires the same amount of CO and NO. As the moles added of both reactants are the same you don't have any limiting reactant. The only thing we need is the reaction where 4 moles of gases (2mol CO + 2mol NO) produce 3 moles of gases (2mol CO2 + 1mol N2). The moles produced are:
0.1800mol + 0.1800mol reactants =
0.3600mol reactant * (3mol products / 4mol reactants) = 0.2700 moles products.
Using Avogadro's law (States the moles of a gas are directly proportional to its pressure under constant temperature and pressure) we can find the volume of the products:
V1n2 = V2n1
<em>Where V is volume and n moles of 1, initial state and 2, final state of the gas</em>
Replacing:
V1 = 23.2L
n2 = 0.2700 moles
V2 = ??
n1 = 0.3600 moles
23.2L*0.2700mol = V2*0.3600moles
17.4L = V2
<h3>The volume of the sample is 17.4L</h3>
Complete Question:
In the first paragraph, the words “disrobed,” “unveiling” and “deconstructed” primarily serve to (a) highlight the negative connotations that laser technology currently has, (b) emphasize the extensive reach of laser technology; (c) demonstrate the inherently unknowable characteristics of objects, even with laser technology; (d) implicitly compare lasers to other forms of technology
Answer:
(b) emphasize the extensive reach of laser technology;
Explanation:
The use of the word disrobed and deconstructed from the passage emphasizes the extensive reach of laser technology. Even without looking up the dictionary meaning of the two words, one can easily deduce that the passage is a pro-laser technology one.
- The passage presents the use of the laser technology in solar exploration.
- It also show its use by ecologists.
#learnwithBrainly
Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast