Answer:
Increases the number of surprises faced by the market concerning the company's stock.
Answer:
WACC = 12.14%
Explanation:
Cost of debt = 9.5% x (1 - 35%) = 6.175%
Cost of preferred stock = 11.5%
Cost of equity (Re) = {D₁ / [P₀(1 - F)]} + g
Re = {($4.25 x 1.08) / [$65 x (1 - $4.25/$65)]} + 8% = ($4.59 / $60.75) + 8% = 15.56%
WACC = (15.55% x 0.55) + (6.175% x 0.30) + (11.5% x 0.15) = 8.56% + 1.85% + 1.73% = 12.14%
Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
The marketing manager believes that increasing advertising costs by $74,000 in 2020 will increase the company’s sales volume to 12,700 units.
<u>We weren't provided with enough information to solve the requirement. But, I will provide the general structure:</u>
<u></u>
Sales= (number of units*selling price per unit)=
Total variable cost= (total variable cost per unit*number of units)=
Contribution margin=
Fixed costs= (fixed costs + incremental fixed costs)=
Net operating income
<u>If we want to determine the effect on income without an income statement:</u>
Effect of income= incremental units*contribution margin - incremental fixed costs
Contribution margin= selling price - unitary variable cost
Answer and explanation:
The following attached files
give a comprehensive breakdown of solutions
to the questions
Hey I D day’s got a little girl and stuff for me to get