Answer: he will be able to play 32.6 games at the arcade
Step-by-step explanation:
Answer:
You'd have to buy 3 shirts in order to use your coupon.
Step-by-step explanation:
Each shirt originally costs $17.99
One particular brand of shirts is on sale for 20% off the original price.
$17.99*0.2= $3.60 (amount taken off for each shirt)
Now subtract $3.60 from $17.99.
$17.99 - $3.60 = $14.39 (per shirt)
40 / 14.39 = 2.779 (round to 3)
You'd have to buy 3 shirts in order to use your coupon.
$14.39 * 3 = $43.17, in order to get $10 off you'd need to spend at least $40
We are asked to solve for:
P (sand | positive)
So, we solve this by:
P (sand | positive) = P (sand) x P (positive for sand)
P (sand | positive) = 0.26 (0.75)
P (sand | positive) = 0.195
The probability is 0.195 or 19.5%.
125/21 = 150/x
cross multiply
125x = 3150
x = 3150/125
x = 25.2 lbs....rounded up = 26 lbs <==