Answer:
$393.50+/-$19.72
= ( $373.78, $413.22)
Therefore, the 95% confidence interval (a,b) = ($373.78, $413.22)
Step-by-step explanation:
Confidence interval can be defined as a range of values so defined that there is a specified probability that the value of a parameter lies within it.
The confidence interval of a statistical data can be written as.
x+/-zr/√n
Given that;
Mean x = $393.50
Standard deviation r = $50.30
Number of samples n = 25
Confidence interval = 95%
z value(at 95% confidence) = 1.96
Substituting the values we have;
$393.50+/-1.96($50.30/√25)
$393.50+/-1.96($10.06)
$393.50+/-$19.7176
$393.50+/-$19.72
= ( $373.78, $413.22)
Therefore, the 95% confidence interval (a,b) = ($373.78, $413.22)
Answer:
4y is your answer........
Answer:
The probability is 0.8
Step-by-step explanation:
The key to answering this question is considering the fact that the two married employees be treated as a single unit.
Now what this means is that we would be having 8 desks to assign.
Mathematically, the number of ways to assign 8 desks to 8 employees is equal to 8!
Now, the number of ways the couple can interchange their desks is just 2 ways
Thus, the number of ways to assign desks such that the couple has adjacent desks is 2(8!)
The number of ways to assign desks among all six employees randomly is 9!
Thus, the probability that the couple will have adjacent desks would be ;
2(8!)/9! = 2/9
This means that the probability that the couple have non adjacent desks is 1-2/9 = 7/9 = 0.77778
Which is 0.8 to the nearest tenth of a percent