Answer:
difference = $12093.38
Explanation:
given data
adds 1st day in saving account = $1,500
adds last day in saving account = $1,500
annual interest = 6.5 %
time = 35 year
to find out
difference in their savings account balances
solution
we get there first Theresa future value that is
future value 1 = present value ×
....1
future value 1 = $1500 × 
future value 1 = $186052.04
and
future value 2 = present value ×
× (1+rate) .........2
future value 2 = $1500 ×
× (1+0.065)
future value 2 = $198145.42
so that here difference is
Difference = $198145.42 - $186052.04
difference = $12093.38
Answer:
$88,000
Explanation:
Jill's original house value = $175,000 house cost + $7,000 closing costs + $75,000 improvements = $257,000
Jill's revenue from house sale = $375,000 selling price - $30,000 sale cost
= $345,000
Jill's capital gain = $345,000 sales revenue - $257,000 house original value
= $88,000
Answer:
The income elasticity of demand for chocolate by this consumer is about 1.90
Explanation:
the change in quantity = (6 - 5)/(6 + 5)
= 0.091
the change in income = (330 - 300)/(330 + 300)
= 0.048
the income elasticity = 0.091/0.048
= 1.90
Therefore, The income elasticity of demand for chocolate by this consumer is about 1.90
1 closing,2 appraisal and 4 prequalification
Answer:
The correct answer is number (1): True.
Explanation:
Due diligence refers to the exercise an individual is subject to after entering a contract with another party by which a certain standard of care is expected from the individual.
The United States Sentencing Commission is the governmental agency in charge of reviewing sentences discrepancies and promoting fair sentencing.
<em>In front of ethical issues within a firm, the U.S. Sentencing Commission states that the company must have disseminated a code of conduct so that the filing company can allege a violation of the due diligence employees are subject to.</em>