Answer:
See below
Explanation:
a. Given that the overhead application rate is $21.40 per direct labor hour and total labor hours used during the period are 8,250 hours
Overhead applied = $21.40 × 8,250
Overhead applied = $176,550
Actual overhead incurred = $172,500
Then, the manufacturing overhead is over applied for the period by $4,050
I.e
= Overhead applied - Actual overhead incurred
= $176,500 - $172,500
= $4,050
b. With regards to the above, if the over applied overhead is closed out to cost of goods sold, it means that the cost of goods sold amount would decrease . The reason is that since cost of goods sold is deducted from revenue to determine gross margin, a reduction in cost of goods sold would bring about an increase in the company's gross margin for the period by $4,050
Answer:
Home Parties is paying an annual dividend of $1.78 every other year. The last dividend was paid last year. The firm will continue this policy until two more dividend payments have been paid. Three years after the last normal dividend payment, the company plans to pay a final liquidating dividend of $32 per share. What is the current market value of this stock if the required return is 14.7 percent?
The current market value of this stock = $16.78.
Explanation:
Current market value of this stock = $1.78/1.147 + $1.78/1 .147∧3+ $32/1.147∧6
Current market value of this stock= 1.55187 + 1.78/1.509 + 132/2.27709
Current market value of this stock= 1.55187 + 1.17959 + 14.053
The current market value of this stock = $16.78.
Answer:
The answer is "The group of a range of age, color, sexual orientation, financial backgrounds, employment and age differences".
Explanation:
In the given-question, the above answer is correct because the team represents a wide community of gender, ethnicity, gender identity, income levels, academic attainment, and also includes the disparities across generations, although diversity spans race and gender, and presentation must be granted to all types of people, that's why the diversity is a big factor in the visit.
Answer:
<em>Incomplete question is "2. What journal entry should Johnson record to recognize bad debt expense for 2021? 3. Assume Johnson made no other adjustment of the allowance for uncollectible accounts during 2021. Determine the amount of accounts receivable written off during 2021 4. If Johnson instead used the direct write-off method, what would bad debt expense be for 2021?"</em>
1. Gross accounts Receivable = Allowance Account balance at beginning / 10%
= $30,000 / 10%
= $300,000
2. Year Account Title Debit Credit
2021 Bad debt expense $105,000
($500,000*10% + $55,000)
To Allowance for Doubtful Accounts $105,000
3. Accounts receivable written off = Beginning balance of Allowance Account - Ending Balance of Allowance account
= $30,000 - (- $50,000)
= $30,000 + $50,000
= $80,000
4. Bad debt expense for 2021 (direct write off method) = Amount written off = $80,000
Answer:
(a) Linear model

Subject to:



(b) Standard form:

Subject to:




Explanation:
Given

Solving (a): Formulate a linear programming model
From the question, we understand that:
A has a profit of $9 while B has $7
So, the linear model is:

Subject to:



Where:


Solving (b): The model in standard form:
To do this, we introduce surplus and slack variable "s"
For
inequalities, we add surplus (add s)
Otherwise, we remove slack (minus s)
So, the standard form is:
So, the linear model is:

Subject to:



