Answer: $163.85
Explanation:
1) Data:
Purchase price: $ 113.00
mark up: 45%
2) Formula
selling price = purchase price + mark up
mark up = % * purchase price
3) Solution
mark up = 45% * $ 113.00 = 0.45 * $ 113.00 = $50.85
selling price = $ 113.00 + $ 50.85 = $ 163.85
Answer: $ 163.85
Answer:
D
Step-by-step explanation:
I think D at all timessz
Answer: $600,600
Step-by-step explanation:
Total handling cost :
Workpiece moved * cost * distance
Work area A :
-, (5 × 22 × 900), (9 × 22 × 900), (7 × 22 × 500)
-, 99000, 178200, 77000
Work area B:
-, -, (6 × 22 × 500), (8 × 22 × 200)
-, -, 66000, 35200
Work area C:
-, -, -, (11 × 22 × 600)
-,-,-, 145200
Work area D:
-, -, -, -
Total weekly handling cost :
(99000 + 178200 + 77000 + 66000 + 35200 + 145200)
= $600,600
Kindly check attached picture for more explanation
Answer:
The correct option is;
We cannot infer a cause and effect relationship because the multiple variables were included
Step-by-step explanation:
The criteria required in order to establish a cause and effect relationship includes the following;
1) There must be a temporal precedence between the cause and the effect such that the cause must take place before the effect
In the question, it is not clearly stated weather there was a divorce (the likely cause) takes place before the event
2) In the vent that the cause occurs, the effect must occur
Therefore, all those who are not married are expected to be deceased for there to be a cause and effect relationship
3) The cause and effect relationship must not be explicable by other factors
In the question, it is stated that those who were married were more likely to be active physically, maintain an healthy weight and were nonsmokers, which are factors that contribute to longevity.
<span>Answer:
The two events are independent. In the given scenario, P(M and N) =0.25
Explanation:
1) Independent events are those that do not affect each other. In this case the number that you roll does not change the flip of the coin. So, whatever number you get with the die, the probabilities of landing tail or head when tossing the coin are the same.
2) The probability of the two simultaneous events: getting an odd number and landing a tail, since they are independent, is equal to the product of the two independent events:
P(M and N) = P(M) x P (N) (only because they are independent)
3) The probability of getting and odd number is 0.5 (half of the numbers are odd and half are even => probability = 1/2)
4) The probability of the coin lands tail is 0.5 (1/2).
5) Then the joint probability is 0.5 x 0.5 = 0.25</span>